Nadużywanie prawa do informacji publicznej

28-11-2014 Warszawa

Czym jest nadużycie prawa dostępu do informacji publicznej? Jaka była skala tego zjawiska w ciągu ostanich 12 miesięcy? Kto najczęściej składa wnioski o udostepnienie informacji publicznej? Czy bezpłatność i bezkosztowość oznacza to samo?

W ramach projektu badawczo-rozwojowego realizowanego na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa Model regulacji jawności i jej ograniczeń w demokratycznym państwie prawnym w ramach zadania 1.08 Weryfikacja regulacji jawności publicznych zasobów informacyjnych. Racjonalne wykorzystanie interoperacyjności elektronicznych rejestrów publicznych i zbiorów pozarejestrowych, informacji o prawie i dostępu do akt kierowanym przez dr Agnieszkę Piskorz-Ryń zostały przeprowadzone badania empiryczne, których celem była weryfikacja przedstawianej hipotezy sędziów sądów administracyjnych oraz urzędników administracji publicznej dotyczącej występowania zjawiska nadużywania prawa do informacji publicznej, skali powszechności tego zjawiska i jego wpływu na funkcjonowanie podmiotów publicznych.

Podczas konferencji zostały zaprezentowane wyniki przeprowadzonych badań. 69% respondentów stwierdziło, że spotkali się w swojej pracy z nadużyciem prawa do informajci publicznej. Dr Agnieszka Piskorz-Ryń zaprezentowała rozwiązania funkcjonujące w innych państwach europejskich i pozaeuropejskich: Estonii, Wielkiej Brytanii oraz Francji.

Udział w konferencji wzieli przedstawiciele różnych środowisk, m.in.: naukowego, praktyków administracji publicznej, sądownictwa oraz organizacji pozarządowych.